Urodziny Fryderyka Chopina – największego ambasadora polski w świecie
22 lutego (bądź 1 marca) 1810 roku w Żelazowej Woli urodził się jeden z najwybitniejszych kompozytorów wszystkich czasów Fryderyk Chopin.
Z pewnością wszyscy sympatycy sztuki wiedzą o naszym wielkim kompozytorze wiele…
…jednak w takim dniu, chociaż podstawowe wiadomości, należy przekazywać wszem wobec.
Był synem Mikołaja Chopina (polskiego nauczyciela języka polskiego i francuskiego, urodzonego we Francji) oraz Tekli Justyny Chopin z domu Krzyżanowskiej.
Zanim mały Fryderyk skończył 5 lat matka zaznajomiła go z grą na fortepianie, a gdy miał lat 8 budził podziw umiejętnością gry na instrumencie oraz tym, ze potrafił tworzyć już proste wariacje oparte na motywach z różnych utworów.
Poważną naukę gry na fortepianie zaczął w 1816 roku u Wojciecha Żywnego, przyjaciela rodziny.
W 1826 rozpoczął naukę w Konserwatorium Muzycznym w Warszawie (Szkoła Główna Muzyki), gdzie poznał swojego najważniejszego nauczyciela Józefa Elsnera, który – co ciekawe – w raporcie po jednym z egzaminów napisał: „Trzecioletni Szopen Friderik. Szczególna zdatność, geniusz muzyczny”! – ta ocena mówi sama za siebie.
2 listopada 1830 roku wyjechał z Polski – wtedy jeszcze nie wiedział, że już nigdy do swojej Ojczyzny nie powróci – a już 29 listopada w Wiedniu dowiedział się o wybuchu Powstania Listopadowego.
10 września 1831 roku dotarł do Paryża, gdzie mieszkał już do końca życia, w trakcie którego nauczał gry na fortepianie, komponował oraz dawał liczne koncerty, jako wirtuoz fortepianu, po całej Europie.
Pod koniec 1838 roku wyjechał na wakacje, wraz ze swoją partnerka życiową George Sand i jej dziećmi, na Majorkę, gdzie poważnie się rozchorował…
…od tamtej pory kompozytor nie mógł wyjść z problemów ze zdrowiem, choroba powoli go wyniszczała.
Dużo czasu spędzał w posiadłości George Sand w Nohant (centralna Francja), gdzie głównie komponował, gdyż problemy ze zdrowiem odsunęły go od życia towarzyskiego…
…tam też doszło do konfliktu Sand z córką, podczas którego Chopin stanął po stronie Solange, co spowodowało rozstanie z pisarką.
Jednak wszystkie te trudne sytuacje spowodowały, że w tamtym czasie Fryderyk Chopin skomponował najpiękniejsze nokturny i mazurki.
14 lutego 1848 roku zagrał swój ostatni koncert w słynnej paryskiej Salle Pleyel.
Zmarł 17 października 1849 roku w Paryżu, około 2 godz. w nocy, w swoim mieszkaniu na Placu Vendome.
Pochowany został na Cimetière du Père-Lachaise, a uroczystości pogrzebowe odbyły się w kościele św. Magdaleny.
Serce Chopina – na prośbę samego kompozytora – zostało przywiezione do Polski przez jego siostrę Ludwikę Jędrzejewicz i umieszczone w kościele św. Krzyża na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie.
Pierwszą biografię Fryderyka Chopina napisał słynny kompozytor i pianista Franz Liszt, z którym rywalizowali – przyjacielsko i z wzajemnym podziwem – o miano pierwszego
Życzę spokojnych chwil wraz z Krystianem Zimermanem i jego interpretacją Ballady No.1 oraz z rozmyślaniami nad Fryderykiem Chopinem – największym, w historii naszego kraju, polskim ambasadorem w świecie!
https://www.youtube.com/watch?v=Ce8p0VcTbuA