Oskar Świtała
ur. 7 luty 1990 r.
Pasjonat i promotor sztuki, impresario Mistrza Wiesława Ochmana, dyr. art. Festiwalu Wiesława Ochmana, konferansjer, dziennikarz kulturalny, były artysta baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.
Od 2019 roku dyrektor artystyczny Festiwalu Wiesława Ochmana w Zawierciu.
Od roku 2016 zajmuje się prowadzeniem koncertów o tematyce operowej, baletowej i operetkowej. Jest inicjatorem wydarzeń kulturalnych promujących sztukę. Organizuje koncerty artystyczne i wykłady tematyczne związane z szeroko pojętą muzyką klasyczną, a także spotkania z wybitnymi polskimi artystami.
Od 2012 roku promuje polską i światową sztukę na założonym przez siebie portalu internetowym o tematyce kulturalnej SympatycySztuki.pl. Na jego łamach recenzuje, opiniuje i zapowiada najważniejsze wydarzenia artystyczne, a także upamiętnia i wspomina wybitne postacie związane ze światem sztuki. Jego teksty publikowane są także na największym wortalu internetowym o kulturze E-teatr.pl.
W latach 2008/16 tancerz baletu Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie, przekształconego w roku 2009 na Polski Balet Narodowy.
Ukończył:
- PSM ART na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w specjalizacji Menedżer Kultury;
- Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej;
- Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogiki baletu.
Jako konferansjer prowadził liczne gale i koncerty baletowe, operowe oraz operetkowe. Niejednokrotnie był ich inicjatorem. Był również pomysłodawcą i prowadzącym spotkania z wybitnymi postaciami świata sztuki. Do wymienionych wydarzeń zaliczyć można:
- Festiwal Wiesława Ochmana w Zawierciu – gospodarz wieczorów: „Melodie Moniuszki w Karierze Ochmana”(2019), „Melodie Mozarta w Karierze Ochmana”(2021), „Polskie Pieśni Sakralne”(2019), „Europejska Muzyka Sakralna” (2021), warsztaty edukacyjne dla młodzieży: „Bliżej Moniuszki” (2019), „Malarskie Sekrety Wiesława Ochmana” (2021)
- cykl gal „Najpiękniejsze Arcydzieła Baletowe”: w Teatrze Wielkim w Łodzi, CKK Jordanki w Toruniu, BCK Dom Muzyki i Tańca w Bielsku Białej, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu (2020)
- cykl spotkań i wykładów tematycznych „Pokochajmy Operetkę!” oraz „Pokochajmy Świat Opery!” w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu (2019)
- wykład edukacyjny „Z Gwiazdami Opery o Świecie Operetki” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku (2018)
- gala sylwestrowa „W Blasku Opery i Operetki” w Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wlkp. (2017/18)
- „Gala Gwiazd Baletu” w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu (2019)
- spotkanie z Emilem Wesołowskim w ramach „Poznańskich Spotkań Baletowych” w Teatrze Cortique Anny Niedźwiedź w Poznaniu (2017)
- „Galowy Wieczór Baletowy” w Sokołowskim Ośrodku Kultury w Sokołowie Podlaskim (2017)
- spotkania: z Joanną Rawik (2019) oraz Wiesławem Ochmanem (2018) w ramach cyklu „Polifonie” w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach
- Koncert Świąteczny na Sali Lustrzanej w Pałacu w Pszczynie (2016)
- Gala Jubileuszowa 30-lecia Akademii Zarządzania Kulturą DOSSIER oraz 20-lecie Podyplomowych Studiów Menedżerskich dla Twórców Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2021)
- 3 dniowy Jubileusz 85. urodzin Mistrza Wiesława Ochmana w Bytomskim Centrum Kultury (2022)
Przemawiał na uroczystych wydarzeniach kulturalnych, jak chociażby: Jubileusz 80-tych urodzin Mistrza Wiesława Ochmana w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie czy uroczysta sesja dwóch Rad: Miasta Zawiercie oraz Powiatu Zawierciańskiego, zorganizowana dokładnie w dniu 80-tych urodzin Wiesława Ochmana na cześć Mistrza.
Jest pomysłodawcą i prowadzącym spotkania z wybitnymi postaciami świata baletu „Poznańskie Spotkania Baletowe” w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź w Poznaniu.
Wielokrotnie podróżował z łódzką agencją turystyczną Grand Tour, wyjeżdżającą co miesiąc wraz z dyr. Sławomirem Pietrasem oraz polskimi melomanami do najważniejszych ośrodków operowo-baletowych świata; podczas wyjazdów prowadził wykłady i dyskusje tematyczne dotyczące oglądanych spektakli.
Współtworzył książkę „Sławomir Pietras – Felietony operowe”, zajmując się wyborem i redakcją felietonów oraz korektą tekstu.
Przygotował prezentacje multimedialne związane z 80. urodzinami Wiesława Ochmana, które prezentowane były na wielu uroczystych galach i wydarzeniach kulturalnych z udziałem Mistrza, jak chociażby: nadanie Wiesławowi Ochmanowi tytułu Honorowego Obywatela Szczawna-Zdroju, koncert charytatywny w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego na rzecz odbudowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju, spotkanie Sławomira Pietrasa z Mistrzem Ochmanem na Zamku w Rydzynie.
Prowadził także kursy, warsztaty, wykłady i lekcje baletu w polskich prywatnych szkołach baletowych, klubach sportowych oraz zespołach tanecznych, takich jak m.in.: FOX Dance Studio, DanceOFFnia, Polina`s Diamond`s, Egurrola Dance Studio.
Otrzymał nagrody i statuetki: „Kryształowy Superochman” za organizację 1. Festiwalu Wiesława Ochmana w Zawierciu i promocję regionu Śląskiego (2019), Medal Fryderyka Chopina DOSSIER za zaangażowanie w promocję i rozwój jako starosta roku PSM ART na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego (2015), statuetkę „Chopin 2010” – Śląska Scena Młodych Talentów, statuetkę „25 lat FOX Dance Studio” – w uznaniu sukcesów tanecznych oraz za współpracę w sezonach 2016\2019.
Czynnie wspiera inicjatywy charytatywne na rzecz pomocy dla osób indywidualnych oraz wszelakich instytucji.
Prywatnie pasjonuje się malarstwem polskim oraz kolekcjonuje obrazy polskiego malarstwa.
KARIERA ARTYSTY BALETU
Jest synem tancerza i choreografa Jarosława Świtały.
Pierwsze występy sceniczne rozpoczął już w wieku 4 lat w zespołach taneczno-wokalnych założonych przez swojego tatę, takich jak.: „Wesoła gromadka” w Ząbkowicach czy „Bajaderki” w Zawierciu. Wtedy brał udział w programach telewizyjnych z gwiazdami: Marylą Rodowicz, Majką Jeżowską, Grażyną Świtałą, Maciejem Polem. Nagrywał także płyty wokalne i audycje radiowe.
Gdy miał 6 lat występował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, grając rolę młodego Eryka w musicalu „Upiór w operze” reżyserowanym przez Madeleine Lienhard.
Mając 6 lat zaczął naukę gry na fortepianie w bytomskiej szkole muzycznej u prof. Ewy Serafin, którą zakończył w roku 2003.
W wieku 9 lat rozpoczął naukę w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, którą ukończył w roku 2008. Jako uczeń w Operze Śląskiej brał udział w przedstawieniach operowych: „Eugeniusz Oniegin”, „Carmen”, „Borys Godunow” w reżyseriach Wiesława Ochmana oraz baletowych: „Dziadek do orzechów”, „Pan Twardowski”, „Don Kichot”.
Za osiągnięcia w nauce otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.
W roku 2008 został zaangażowany do baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, przekształconego w roku 2009 na Polski Balet Narodowy. Karierę tancerza zakończył ze względu na kontuzję w roku 2016.
W Polskim Balecie Narodowym zatańczył w przedstawieniach baletowych: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna”, „Don Kichot”, „Romeo i Julia”, „Oniegin”, „Bajadera”, „Anna Karenina”, „Tristan”, „Kurt Weill”, „Chopin – artysta romantyczny”, „Kopciuszek”, „I przejdą deszcze…”, „Święto wiosny”, „Century Rolls”, „Artifact Suite”,„Kain i Abel”, „Syn marnotrawny”, „The Green”, „Light and Shadow”, „Sen nocy letniej” oraz operowych: „Halka”, „Straszny dwór”, „Faust”, „Eugeniusz Oniegin”, „Aida”.
Tańczył na scenach teatrów i oper w całej Polsce, a także zagranicznych, takich jak m.in.: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro de la Maestranza w Sevilli, Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie oraz Oriental Art Center w Szanghaju.
Tańczył w spektaklach baletowych, takich choreografów jak: Maurice Bejart, George Balanchine, John Neumeier, John Cranko, Frederick Ashton, Wacław Niżyński, William Forsythe, Natalia Makarova, Irek Muchamiedow, Jurij Grigorowicz, Aleksiej Ratmansky, Patrice Bart, Ed Wubbe, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Aleksiej Fadiejeczew, Ashley Page, Robert Bondara, Emil Wesołowski, Andrzej Glegolski, Krzysztof Pastor oraz reżyserów operowych, jak m.in.: Maria Fołtyn, Mariusz Treliński, Robert Wilson, Roberto Laganà Manoli.
Na scenie Teatru Wielkiego-Opery Narodowej występował wśród tak wybitnych artystów, jak m.in.: Maja Plisiecka, Wiesław Ochman, Walerij Giergijew, Marc Minkowski, Mariusz Kwiecień, Denis Matvienko.
Tańczył na scenach teatrów i oper w całej Polsce, jak m.in.: Teatr Wielki w Poznaniu, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Bałtycka w Gdańsku, Opera Śląska w Bytomiu, Teatr Polski w Warszawie czy warszawska Sala Kongesowa w PKiN, a także zagranicznych, takich jak m.in.: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro de la Maestranza w Sevilli, Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie oraz Oriental Art Center w Szanghaju.
Brał udział w licznych warsztatach artystycznych m.in. poświęconych Karolowi Szymanowskiemu oraz w „Wieczorze Karola Szymanowskiego” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także w festiwalach: Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Lądeckim Lecie Baletowym oraz Leszczyńskim Festiwalu Muzycznym im. Romana Maciejewskiego.
W roku 2009 związany był z Telewizją Polską, gdzie występował m.in. w świątecznym programie „Jaka to melodia”.
W latach 2012/13 współpracował z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie gościnnie kreował pierwszoplanową partię w spektaklu „Łajza – miscenium rockowe”, za którą to otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Tancerz Roku 2013.
Od zakończenia kariery tancerza nieustannie promuje sztukę i inicjuje życie artystyczne w Polsce.