130 rocznica urodzin Karola Szymanowskiego
130 lat temu urodził się, a 75 lat temu zmarł Karol Szymanowski – jeden z najwybitniejszych kompozytorów polskich należący do grupy twórców Młodej Polski.
Urodził się w Tymoszówce 3 października 1882 roku. Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 7 lat u swojego ojca. Następnie uczył się u prof. Gustawa Neuhausa, który odkrył u młodego chłopca zdolności kompozytorskie. Po przyjeździe do Warszawy kontynuował naukę u prof. Zygmunta Noskowskiego.
Pierwsze próby kompozytorskie rozpoczął w wieku 13 lat. W wieku 31 lat wyjechał do Berlina, gdzie poznał się ze swoim późniejszym mistrzem Ryszardem Straussem i pod natchnieniem jego twórczości zaczął komponować swoje pierwsze symfonie.
Po I wś. powrócił do Warszawy, gdzie rozpoczęła się jego kariera zawodowa. W połowie lat 20 został rektorem Warszawskiego Konserwatorium Muzycznego. W tym czasie wystawił również swoje dwie opery: 12 maja 1922 roku Hagith oraz 19 czerwca 1926 roku Króla Rogera (operę, która przyniosła mu największą sławę).
W roku 1930 Kompozytor zamieszkał na stałe w Willi Atma w Zakopanem, gdzie obecnie mieści się jego muzeum. Ostatnie dzieła jakie Szymanowski skomponował to dwa mazurki na fortepian ukończone w 1934 roku.
Zmarł na gruźlicę w Niedzielę Wielkanocną o północy 29 marca 1937 roku w Lozannie. Został pochowany w krypcie zasłużonych w kościele na Skałce w Krakowie.
Skomponował prawie 80 utworów z czego najsłynniejsze to m.in.:
Opery :
- Hagith
- Król Roger
Balet:
- Harnasie
Symfonie:
- I Symfonia
- II Symfonia
- III Symfonia „Pieśń O Nocy”
- IV Symfonia
Oraz:
- Uwertura Koncertowa
- I Koncert Skrzypcowy
- Fantazja C-Dur Op. 14
- Mity
- Mangragora
- Stabat Mater
Należy pamiętać o rocznicach naszych Wielkich Polaków i szanować ich twórczość. Nie chcemy przecież, aby stała się ona ofiarą kolejnych inicjatorów życia kulturalnego, którzy zmieniają sztukę i próbują znaleźć w niej sens głębszy, niż znalazł twórca.
Fragment IV Symfonii Karola Szymanowskiego: