Passe-partout
Passe-partout to ramka kartonowa z wycięciem, w której umieszcza się zdjęcie, obraz lub grafikę. Można by zapytać, po co to robić, skoro można wykorzystać zwykłą ramę bądź ramę ze szkłem? Doskonale nadaje się jednak do wyeksponowania obrazów typu akwarele, szkice, a także fotografii artystycznej. Ma bowiem funkcje ozdoby, która przykuwa uwagę do prezentowanego dzieła, dodatkowo oprawionego w szkło.
Skąd wzięło się passe-partout?
Passe-partout stosowane jest już od XVI wieku i wywodzi się z Francji, gdzie ówcześni artyści jak i ramiarze ręcznie ozdabiali tę otoczkę – tzw. passe-partout – różnymi rysunkami, wzorami oraz złotymi i srebrnymi bordiurami. Stosowanie dodatkowej kartonowej ramy, o odpowiedniej grubości, miało służyć ochronie zdjęcia, bądź obrazu przed działaniem wilgoci, która wytwarzała się pomiędzy obrazem a szkłem, a także aby zachować odpowiednią odległość pomiędzy dziełem a ramą. W ten sposób chronione było przed ścieraniem. Zarówno rysunki oraz wszelkie inne prace artystyczne wykonane na papierze, jak i zdjęcia, otrzymują pasującą oprawkę kartonową, aby rama nie ingerowała w odbiór oprawionej pracy. Dodaje elegancji i podkreśla zarówno samo dzieło sztuki, jak i jego oprawę. W dzisiejszych czasach do wyboru mamy olbrzymie możliwości oprawiania w passe-partout – wykorzystywane są tu zarówno tkaniny jak i kartonowe passe-partout w pełnej niemalże gamie kolorystycznej, co umożliwia najróżniejsze rozwiązania. Nierzadko stosuje się podwójne a nawet potrójne – nakładające się na siebie – passe-partout, co daje niezwykle ciekawe efekty przestrzenne i kolorystyczne. Oprawa z passe-partout na tzw. dystansie, umożliwia z kolei osiągnięcie trójwymiarowego efektu oprawy. Powstająca w ten sposób zabawa światłem i efektem cieni wyróżnia oprawiony obiekt.
Sposób wykonania
Obecnie passe-partout wycinane są maszynowo na specjalnych prasach, które umożliwiają wycięcie formy, a także przyklejenie na niej wybranego materiału, stanowiącego wykończenie passe -partout. Do wykonania rdzeni wykorzystuje się karton bezkwasowy o PH w granicach 7,8. Maszyny do wycinania passe-partout potrafią wyciąć otwory w kartonie o dowolnej, wybranej średnicy, dzięki temu można uzyskać efekt podwójnej ramki w przypadku wykorzystania innego koloru rdzenia i papieru na wykończenie passe-partout. Ramki passe-partout można wykonać samodzielnie jednak wymaga to dużej precyzji, bowiem krawędzie wycięcia muszą być idealne, zarówno w przypadku elipsowatych, okrągłych, jak i prostokątnych wycięć. Zatem niezbędne będzie wyposażenie w linijkę i dobrze naostrzony ołówek, a w przypadku okrągłych wycięć – cyrkiel. Po wymierzeniu i zaznaczeniu kształtu, według rozmiarów zdjęcia i ramy lub antyramy konieczne jest precyzyjne jego wycięcie. Następnie na rdzeń passe-partout przykleja się taśmę dwustronną, a na nią wybrany materiał wykończenia, po czym docina się kształt. Zatem jest z tym sporo pracy i lepiej powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy passe-partout mogą dowolnie upiększyć.
Rodzaje passe-partout – karton nie jedno ma imię
Cóż można wymyślić z kawałka kartonu? Otóż wbrew pozorom bardzo wiele. Okazuje się, że rodzajów passe-partout jest dość sporo.
Passe-partout angielskie – klasyczne, najbardziej popularne, wykonane z kartonów o różnej grubości. Najlepiej pasuje do nowoczesnych grafik i szkiców, a także zdjęć. Kluczem jest tu dopasowanie odpowiedniego rozmiaru ramki, gdyż grafika, zdjęcie czy szkic musi przypadać dokładnie pośrodku passe-partout. Zatem rozmiar wycięcia musi być idealnie dobrany do wybranego dzieła. Kolorystycznie ramka może być dopasowana do obrazu, aby stanowiła jego dopełnienie.
Passe-partout wiedeńskie – klasyk XIX wieku, to często zapominana już technika, która poprzez dołożenie odpowiedniej listwy pomiędzy jednym a drugim passe-partout wydobywa głębię. Technika ta, odwracając uwagę od samej oprawy, pozwala w pełni skoncentrować uwagę na oprawionym przedmiocie lub sztuce. Poza angielskimi ramkami passe-partout można wymienić jeszcze wiedeńskie i monachijskie. Jak można się domyślić są one bardziej strojne i zdobione. W przypadku ramek wiedeńskich od wewnętrznej strony stosuje się aluminiowe slipy, najczęściej w kolorze złotym lub srebrnym, które tworzą głębie obrazu i potęgują efekt trójwymiarowości.
Przede wszystkim kartonowe rdzenie, z otworem o wybranym kształcie i średnicy, mogą różnić się między sobą grubością, podobnie jak może być użyty inny materiał do wykończenia passe-partout. Poza cieńszym kartonem, może być to również materiał płócienny lub welurowy. Ten pierwszy stosuje się w przypadku oprawy w passe-partout obrazów olejnych.
Zastosowanie
Upiększenie pracowni fotograficznej, galerii sztuki i efektowne wykończenie ścian w domu – możliwości zastosowania może być naprawdę wiele. Tworzą dodatkową głębię, której zwykła rama nie może stworzyć. Mogą zatem w pewnym stopniu zastąpić ramę 3 D, z tymże dla obrazów, które nie są nadmiernie wypukłe. W ramkach passe-partout można umieścić tak naprawdę wszystko. Mogą to być malunki dzieci, hafty, ususzone rośliny, które chętnie umieszcza się w ramach w domach w stylu rustykalnym i skandynawskim, a przede wszystkim grafiki i fotografie. Passe-partout do oprawiania obrazów wykorzystują artyści malujący akwarele, a nawet obrazy olejne. Dzieło może być dzięki temu jeszcze lepiej wyeksponowane.
źódło: oprawaobrazow.com.pl