Wiktor Korecki
Wiktor Korecki – ur. 1890 w Kamieńcu Podolskim, zm. 1980 w Komorowie k. Warszawy –
polski malarz, pejzażysta.
Ukończył gimnazjum w Kijowie, gdzie również studiował w Szkole Rysunkowej Aleksandra Muraszki. Po zakończeniu studiów powrócił do Kamieńca Podolskiego, skąd w roku 1921 wyjechał do Warszawy. Tam miał pracownię na rogu ulic Tamki i Cichej. W roku 1944, w trakcie Powstania Warszawskiego, większość zgromadzonych tam obrazów spłonęła.
Artysta przebywał w obozie w Pruszkowie skąd trafił do obozu pracy w Lipsku. Do kraju powrócił w roku 1946 i zamieszkał w Komorowie pod Warszawą, a później w Milanówku.
Wiktor Korecki – twórczość
Specjalizował się w malarstwie pejzażowym z okolic Mazowsza. Najczęściej tworzył zimy z wijącą się rzeką oraz widoki pogodnych, wiosennych łąk z kaczeńcami na mokradłach, a także romantyczne zachody słońca. Jego obrazy zawsze cieszyły się dużą popularnością, zarówno wśród kolekcjonerów, jak i miłośników nastrojowych, polskich widoków.
Dziś Wiktor Korecki należy do grona najpopularniejszych malarzy na polskim rynku aukcyjnym, a jego obrazy regularnie na biją cenowe rekordy. Stanowi dzięki temu od wielu lat znakomitą inwestycję kapitału.