Jerzy Gnatowski
Jerzy Gnatowski – ur. 17 marca 1929 w Łomży, zm. 4 stycznia 2012 w Lublinie –
polski malarz, pejzażysta, głównie związany z Kazimierzem Dolnym.
Ukończył studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu, gdzie w późniejszych latach był wykładowcą technik malarskich i kopii. Był członkiem Kazimierskiej Konfraterni Sztuki. Należał do Brytyjskiej i Królewskiej Akademii Akwareli.
Uprawiał malarstwo od 1955 roku. Malował w plenerze, wszędzie poruszając się razem ze swoją nietypową pracownią – autem. Od 1988 r. zamieszkał w Kazimierzu na stałe. Słynął z systematyczności. Podobno otwierał swoją galerię przy ul. Lubelskiej punktualnie o godz. 9.00. O godz. 10.00 obowiązkowo stawiał się w (nieistniejącej już) kawiarni Rynkowa na kawę. Po drodze – karmił wróble. Następnie, wsiadał do samochodu i ruszał w teren. Malował w aucie, bo jak twierdził, krępował się malować publicznie, na oczach gapiów. Nie ukrywał fascynacji naturą, cenił zwłaszcza odludne miejsca. Oprócz Kazimierza (czasem także Warszawy), chętnie portretował Toskanię.
Miał ponad 80 wystaw, jego prace znajdują się w muzeach, m.in. w Muzeum Nadwiślańskim w Kazimierzu Dolnym, a także w prywatnych kolekcjach.
Był jednym z najwybitniejszych polskich malarzy pejzażu. Przez krytyków został okrzyknięty „królem polskiego krajobrazu”. Tworzył grafiki, rysunki, akwarele, tempery i obrazy olejne. W Kazimierzu i w przyrodzie szukał zawsze tego samego – pierwotnego piękna, którego nie musnęła nawet ręka ludzka.
Artysta pisał we wstępie do swojego albumu: „Jerzy Gnatowski. Malarstwo”.
– Przypatruję się: białe z odrobiną fioletu niebo, horyzont brunatno – szary, a niżej łąka i wypalone słońcem trawy. To są rzeczy, zdarzenia. Jak przekroczyć ich próg? Jest przecież chwila ciszy, spokój, niezmierzona przestrzeń i ukojenie. Jak utrwalić tę nadzwyczajną prostotę spotkania nieba z ziemią? Jeśli je pokonam, ogarnę już nie rzeczy a pewien stan.”
Mówiono: Gnatowski podąża za naturą, chce złapać ją w najpełniejszej postaci, wie też gdzie tej doskonałości szukać. Wyznacza ją horyzont, tam gdzie niebo spotyka się z ziemią.
Został pochowany w Kazimierzu Dolnym.
Dzieła artysty dostępne w Galerii Sympatyków Sztuki: