Baletowe kreacje
„Kreacje” to wieczór baletowy, w którym młodzi tancerze prezentują własne choreografie. Polski Balet Narodowy organizuje te warsztaty już po raz 4.
Pokaz kolejnego wieczoru odbędzie się 11 maja 2012 roku o godzinie 19:30 na scenie Kameralnej w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.
Pomysłodawcą wieczoru umożliwiającego rozwój własnej twórczości choreograficznej młodym artystom jest Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego.
Tancerze tworzą nie tylko choreografie, ale organizują cały spektakl. Są odpowiedzialni za całą oprawę tego wydarzenia, za promocję w mediach, a nawet za rozplanowanie godzin prób na salach baletowych. Piszą program wieczoru, projektują kostiumy, wymyślają scenografię, a także przygotowują wieczór od strony technicznej. Inspicjentami są również artyści baletu.
Program tegorocznych „Kreacji 4” będzie składał się z 3. części. Swoje choreografie zaprezentują:
W I części:
- Arkadiusz Gołygowski pt. „Miłość”
- Eduard Bablidze pt. “Memoryhouse”
- Barbara Bartnik pt. “Human object”
W II części:
- Michał Chróścielewski pt. ”Nieśmiertelni”
- Tomasz Fabiański pt. „Adios Nonino”
- Lachlan Phillips pt. „Ganz Anders”
W części III:
- Anna Hop pt. „Lab V”
- Jacek Tyski pt. „Spacer”
- Robert Bondara pt. „8m68”
„Kreacje” to inicjatywa umożliwiająca tancerzowi zapoznanie i sprawdzenie się w każdej sferze, która związana jest z przygotowaniem profesjonalnego spektaklu baletowego. Artyści baletu niestety ciągle myślą o tym, co będą robić po ukończeniu bardzo krótkiej kariery jaką jest zawód tancerza. Udział w tych warsztatach może rozwiązać ich dylematy i pomóc w obraniu dalszej ścieżki zawodowej.
Wszystkie dotychczasowe edycje cieszyły się ogromnym powodzeniem, a jednym z czynników, który się do tego przyczynił jest na pewno to, że spektakl jest bardzo zróżnicowany. Każda z choreografii jest zupełnie inna, dzięki czemu każdy meloman, nawet najwybredniejszy znajdzie tu coś dla siebie.
Polecam wieczór choreograficzny „Kreacje 4″. Warto śledzić losy młodych twórców, których zadanie nie jest łatwe, gdyż muszą choreografię ułożyć, przekazać i wyćwiczyć, a co najtrudniejsze zachwycić nią widza.
Oskar Świtała
źródło plakatu TW-ON. Autor zdjęcia: Raphaël Rautureau, projekt grafiki: Jarosław Mazurek