Wojciech Kilar ma tylko 80 lat
Wojciech Kilar uznawany za jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych kompozytorów ukończył 80 lat.
Urodził się 17 lipca 1932 roku we Lwowie. Jego kariera kompozytorska zaczęła się – można powiedzieć – od Rzeszowa, gdzie w 1947 roku (miał wtedy 15 lat) otrzymał za swoją kompozycję drugą nagrodę w konkursie dla młodych talentów.
Pierwszą naukę gry na fortepianie pobierał w Krakowie u Marii Bilińskiej-Riegerowej, a harmonii u Artura Malawskiego. W 1948 roku przeprowadził się do Katowic (gdzie mieszka do dnia dzisiejszego) i rozpoczął naukę w szkole średniej, a następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej. Po jej ukończeniu został asystentem swojego profesora Bolesława Woytowicza w PWSM.
Jego pierwszym utworem wydanym przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne była Mała uwertura.
W latach 1959 – 60 wyjechał do Paryża, gdzie pogłębiał wiedzę u Nadii Boulanger.
Skomponował wiele utworów zarówno muzyki symfonicznej jak i sakralnej (religijnej) jak m.in.:
- Riff 62
- Générique
- Diphtongos
- Springfield Sonet
- Upstairs-Downstairs
- Krzesany
- Kościelec
- Siwa mgła
- Orawa
- Bogurodzica
- Angelus
- Victoria
- Sinfonia de motu
- September Symhony
- Symfonia Adwentowa
- Veni Creator
- Magnificat
- Hymn paschalny
Stworzył także muzykę do ponad 160 filmów, z których jednym z najsłynniejszych utworów jest polonez do filmu „Pan Tadeusz”. Natomiast światową sławę przyniosła mu kompozycja ścieżki muzycznej do filmu Dacula wyreżyserowanego przez Forda Coppolie w 1992 roku.
W roku 2011 w Katowicach miała miejsce prapremiera najnowszego utworu mistrza II Koncertu fortepianowego.
Wojciech Kilar ma dopiero 80 lat, a co najważniejsze świetną formę, zarówno fizyczną jak i twórczą. W roku jego 80–tych urodzin czyli można śmiało powiedzieć „roku Wojciecha Kilara” życzymy mistrzowi kompozycji, które jak do tej pory podbijały sale koncertowe całego świata i stawały się naszymi przebojami oraz wszystkiego tego, co się zwie szczęściem.