Henryk Mikołaj Górecki i jego III Symfonia Pieśni Żałosnych
Światową sławę Henrykowi Mikołajowi Góreckiemu przyniosła III Symfonia – Symfonia pieśni żałosnych. Utwór ten w 1992 roku trafił na pierwsze miejsce światowych list przebojów. W drugiej części symfonii kompozytor wykorzystał tekst odnaleziony w Zakopanem na ścianie gestapowskiej katowni.
Górecki Urodził się 6 grudnia 1933 roku w Czernicy.
Jego kariera kompozytorska rozpoczęła się od Epitafium do słów Juliana Tuwima. Utwór zaprezentowano na Warszawskiej Jesieni w 1958 roku.
Henryk Mikołaj Górecki wraz z Krzysztofem Pendereckim, Kazimierzem Serockim oraz grupą kompozytorów polskich stworzyli nowy styl muzyczny zwany Sonoryzmem. Najbardziej charakterystycznym utworem tego stylu jest Scontri oraz cykl Genesis.
W 2007 roku Górecki uplasował się na 32 miejscu w plebiscycie „100 żyjących geniuszy” przeprowadzonym przez brytyjską gazetę The Telegraph. Kompozytor skomentował to wydarzenie żartobliwie:
Papier wszystko wytrzyma, nawet różne głupoty. Ja mam swój ranking dwudziestowieczny, jeżeli bym się w nim umieścił to na trzecim miejscu.
Kiedyś także powiedział:
Nim umrę, chciałbym się dowiedzieć, co to jest muzyka.
Publicznie odpowiedzi nie zdążył udzielić. Zmarł 12 listopada 2010 roku i dokładnie dzisiaj przypada 2 rocznica jego śmierci.
III Symfonia – Symfonia pieśni żałosnych wykonana w obecności Henryka Mikołaja Góreckiego: