Gala rozdania nagród im. Jana Kiepury
16 maja dokładnie w rocznicę 110. urodzin jednego z najwybitniejszych śpiewaków w historii światowej wokalistyki Jana Kiepury zostaną rozdane nagrody nazwane jego imieniem. Gala odbędzie się już po raz 6., lecz pierwszy raz w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze o godzinie 19:00 w Otrębusach.
Od niedawna dyrektorem zespołu jest Włodzimierz Izban, z którego to inicjatywy wypłynął pomysł na nagradzanie najlepszych polskich artystów i twórców życia kulturalnego statuetkami im. Jana Kiepury.
Nagrody przydzielane są przez kapitułę składającą się z wybitnych osobowości świata kultury:
- dyrektor Włodzimierz Izban – przewodniczy kapituły
- maestro Wiesław Ochman – światowej sławy śpiewak
- prof. Zdzisława Donat –wybitny polski sopran koloraturowy
- prof. Zofia Rudnicka – wielka polska tancerka, obecnie choreograf
- prof. Tadeusz Strugała – znakomity dyrygent
- Tatiana Kwiatkowska – doskonała scenograf
Statuetki przyznawane są w kategoriach:
- Najlepszy spektakl
- Najlepszy śpiewak
- Najlepsza śpiewaczka
- Najlepszy debiut – śpiewak
- Najlepszy debiut – śpiewaczka
- Najlepszy reżyser
- Najlepszy dyrygent
- Najlepszy tancerz
- Najlepsza tancerka
- Najlepszy choreograf
- Najlepszy scenograf
Wręczana jest również nagroda specjalna za całokształt pracy artystycznej, która przyznawana jest przez internautów.
Co roku teatry w całej Polsce wysyłają propozycje kandydatur artystów, którzy według nich wyróżniają się w danym sezonie artystycznym. Do tej pory laureatami nagrody im. Jana Kiepury byli m.in.: Dorota Laskowiecka, Arnold Rutkowski, Wojciech Kościelniak, Dariusz Różankiewicz, Barbara Gutaj, Olga Marczak, Piotr Friebe, Aleksandra Kubas, Laco Adamik, Tadeusz Serafin, Liza Wesołowska, Krystian Krzeszowiak, Maksim Kileyeu, Marta Kulikowska de Nałęcz, Tatiana Kwiatkowska, Jerzy Maksymiuk, Wojciech Kościelniak, Renata Dobosz, Joanna Jakubas, Wojciech Sokolnicki, Wojciech Rodek, Jan Polewka, Beata Giza, Dominik Muśko, Zofia Rudnicka, Maciej Komandera, Maria Fołtyn, Bogdan Paprocki, Jarosław Świtała oraz Wiesław Ochman.
MistrzWiesław Ochman prowadząc jedną z gal powiedział:
„koncert to jedno z wydarzeń promujących Jana Kiepurę w inny niż zazwyczaj sposób. Nie za pomocą plotek, że stawał na dachu auta, czy śpiewał z balkonu. My w tym koncercie staramy się go pokazać jako jednego z nas i przybliżyć go widzowi. To był wybitny, światowej klasy artysta. Był w pewnym sensie prekursorem śpiewaków popowych, bo któż z artystów operowych był w stanie zgromadzić tysiące ludzi przed hotelem?”
Wieczór ten będzie prowadzony przez dziennikarkę Annę Matusiak oraz maestro Wiesława Ochmana. Dwójka tych wspaniałych osobowości poprowadzi nas przez wieczór pełen wrażeń. Dzięki wspaniałym historiom i anegdotom opowiadanym przez mistrza Wiesława Ochmana będziemy mogli pośmiać się i poznać operę z perspektywy człowieka, który występował z najznakomitszymi artystami w najważniejszych ośrodkach kulturalnych świata od La Scali do Metropolitan Opera. Całość koncertu ubarwi występ laureatów oraz artystów z Volksoper.
Oskar Świtała