Iwan Trusz
Iwan Trusz – ur. 17 stycznia 1869 w Wysocku, zm. 22 marca 1941 we Lwowie –
ukraiński malarz.
W latach 1892-97 studiował malarstwo na Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierunkiem I. Jabłońskiego, W. Łuszczkiewicza, J. Unierzyskiego, L. Löfflera, Leona Wyczółkowskiego i Jana Stanisławskiego. W okresie studiów w Krakowie zaprzyjaźnił się z pisarzem Wasylem Stefanykiem. Studiował również w Wiedniu w 1894, a po otrzymaniu stypendium w 1897 na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Antona Ažbe.
Odbył podróże do Włoch, Krymu (był tam dwukrotnie m.in. z powodu prac nad przygotowaniem ilustracji do Sonetów Krymskich A. Mickiewicza), Egiptu i Palestyny. Iwan Trusz po raz pierwszy pojechał do Kijowa w roku 1900. Później podróżował tam wielokrotnie. Powstały wówczas obrazy przedstawiające widoki miasta i pejzaże z jego okolic. W 1898 zamieszkał na stałe we Lwowie, gdzie został aktywnym członkiem Towarzystwa Naukowego im. Szewczenki. We Lwowie miał trzy indywidualne wystawy swoich prac. Od 1902 prezentował także swoje obrazy w krakowskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych. W 1912 został wykładowcą tamtejszej Wolnej Akademii Sztuk Pięknych. Ponadto zajmował się ilustratorstwem i krytyką artystyczną.
Kolekcja dzieł Iwana Trusza znajduje się w muzeum jego imienia – oddziale Lwowskiego Muzeum Sztuki Ukraińskiej, mieszczącym się przy ulicy Iwana Trusza 28. W roku 1996 odsłonięto we Lwowie przy ulicy Iwana Franki pomnik malarza, autorstwa rzeźbiarza Serhija Oleszko.
Był autorem przede wszystkim pejzaży, odzwierciedlających jego kontemplacyjny stosunek do przyrody. Kochał malować sosny, które w jego technice są niezwykle charakterystyczne. Częstym tematem jego prac był także Dniepr, który malował artysta w różnych układach kompozycyjnych, o różnych porach dnia i roku, studiując światło zmieniające się nad wodami rzeki. Z powodzeniem uprawiał także malarstwo portretowe, utrwalając wizerunki przedstawicieli lwowskiej i kijowskiej inteligencji. Tworzył też portrety i sceny rodzajowe z życia Hucułów.
Dzieła artysty w Galerii Sympatyków Sztuki: