„Tysiąc i jedna opera” Piotra Kamińskiego

Książka Piotra Kamińskiego pt. „Tysiąc i jedna opera” jest największą na świecie encyklopedią poświęconą operze. Ta dwutomowa, operowa księga wiedzy zawiera opis prawie 1000. oper oraz życiorysy 250. kompozytorów zapisanych na prawie 1900. stronach.

Została napisana przez dziennikarza, krytyka, tłumacza, wykładowcę, a przede wszystkim miłośnika opery Piotra Kamińskiego, który pracował nad nią 13 lat. Pierwsze wydanie książki miało miejsce we Francji w 2003 roku, a 5 lat po jej premierze przywitaliśmy ją na półkach naszych księgarni już w języku polskim.

Informacje w encyklopedii rozmieszczone są bardzo przejrzyście, dzięki czemu łatwo można znaleźć wiadomości, które nas interesują. Oper wyszukuje się po nazwisku kompozytora, a wszystkie ułożone są w chronologii ich powstania. Zamieszczona jest także data i miejsce prapremiery, rodzaj spektaklu, obsada prapremierowa, libretto, historia powstania utworu, komentarz autora oraz dyskografie przez niego polecane.

„Tysiąc i jedna opera” to almanach wiedzy o jednej z najpiękniejszych dziedzin sztuki jaką wymyślił człowiek. Autor przybliża nam historię opery od roku 1597, kiedy to wystawiono pierwszą operę świata „Dafne” Jacopo Periego, aż do spektaklu „Conte d'hiver" Philippe Boesmansa z roku 1999. Encyklopedia Piotra Kamińskiego to księga, którą w swoich zbiorach powinien mieć każdy operowy meloman.

Oskar Świtała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *