Sławomir Pietras organizuje XIII Festiwal Ave Maria

Tegoroczny XIII Festiwal Ave Maria w Czeladzi i Będzinie rozpoczyna się już 1 czerwca. Dyrektorem artystycznym oraz pomysłodawcą tego wydarzenia jest dyrektor polskich teatrów operowych Sławomir Pietras. Jak co roku organizatorami Festiwalu będzie miasto Czeladź, które obecnie obchodzi 750-lecie lokacji, a także istniejąca już 20 lat Diecezja Sosnowiecka.

I dzień Festiwalu – 1 czerwca:

o godzinie 17:00 w będzińskim Muzeum Zagłębia mieszczącym się w Pałacu Miroszewskich swój recital będzie miał Bogusław Kaczyński, który opowie nam o legendzie polskiej wokalistyki Adzie Sari. Wystąpi również chór „Cames” Śląskiej Izby Lekarzy. Dyrygować będzie Dorota Dziełak – Szczepan.

o godzinie 20:00 w kościele św. Stanisława B.M. w Czeladzi odbędzie się koncert tenorów im. Bogdana Paprockiego inaugurujący Festiwal. Wystąpią w nim gwiazdy polskiej sceny operowej:

  • Dymitr Fomenko
  • Łukasz Gaj
  • Dariusz Pietrzykowski
  • Paweł Sobierajski
  • Tomasz Tracz
  • Adam Zdunikowski

Akompaniować im będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego.

II dzień Festiwalu – 2 czerwca

o godz. 17:00 w będzińskim kościele Najświętszej Maryi Panny wystąpi chór Archikatedry i Wyższego Instytutu Teologicznego w Częstochowie, którym dyrygować będzie Włodzimierz Krawczyński. Śpiewać będzie Zygmunt Nitkiewicz, akompaniować będzie Teresa Ptak, a recytację zaprezentuje Hanna Krysztofowicz.

o godz. 20:00 w kościele p.w. św. Stanisława B.M. w Czeladzi – powtórka w/w koncertu

III dzień Festiwalu – 3 czerwca:

o godz. 17:00 w kościele św. Jadwigi śpiewać będzie Anna Kutkowska – Kass (sporan), a towarzyszyć jej będzie kwartet smyczkowy „Pegasus”.

20:00 w kościele św. Stanisława B.M. w Czeladzi odbędzie się koncert dedykowany Wojciechowi Kilarowi w 80. rocznicę urodzin Mistrza. Grać będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, która wykona słynne kompozycje Wojciecha Kilara:

  • „Preludium chorałowe”
  • „Orawa”
  • „Koncert na fortepian i orkiestrę”

Przy fortepianie zasiądzie Grzegorz Niemczuk, a za pulpitem dyrygenckim stanie Paweł Przytocki.

Festiwal Ave Maria to okazja na zapoznanie się z twórczością wielkich kompozytorów, posłuchanie świetnych wykonawców oraz na spędzenie czasu z wielką sztuką. Dotąd Festiwal ten cieszył się ogromną popularnością. Jak co roku wszystkie koncerty poprowadzi Sławomir Pietras, dzięki któremu z pewnością przeżyjemy chwile na długo pozostające w pamięci.

Oskar Świtała

Ad vocem: “Sławomir Pietras organizuje XIII Festiwal Ave Maria

  1. Nie moge oderwac sie od lektury, sama jestem zdziwiona. Bede tu wpadac gdy tylko pojawi sie, cos nowego, w sensie, nowe notki oczywiscie. Teksty bardzo fajne, dzieki za wszystkie informacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *