Robert Bondara nowym kierownikiem baletu Opery Poznańskiej

Jeden z najzdolniejszych polskich choreografów młodego pokolenia Robert Bondara obejmie kierownictwo baletu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zastąpi obecnego kierownika baletu Tomasza Kajdańskiego, który pełnił tę funkcję trzy sezony, od roku 2015.

Robert Bondara ma przejąć zarządzanie zespołem po premierze baletu „Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków” w choreografii Tomasza Kajdańskiego, która odbędzie się w najbliższą wyborczą niedzielę, 21 października 2018r. o godz. 17:00.

Robert Bondara nie po raz pierwszy będzie współpracował z Teatrem Wielkim w Poznaniu. W roku 2003 rozpoczynał tam pracę jako młody tancerz, a od roku 2004 został koryfejem tamtejszego zespołu baletowego. Następnie na wiele lat przeniósł się do baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (od 2009 roku Polskiego Baletu Narodowego), gdzie wypracował sobie również stanowisko koryfeja i stawiał pierwsze – niezwykle udane – kroki choreograficzne. Po latach, w 2017 roku, powrócił na poznańską scenę „Opery pod Pegazem”, gdzie debiutował jako reżyser operowy, wystawiając „Legendę Bałtyku” Feliksa Nowowiejskiego, do którego to spektaklu stworzył również choreografię. 

Prace choreograficzne Robera Bondary prezentowały teatry, takie jak m.in.:

Opera Nova w Bydgoszczy – pierwszy duży spektakl baletowy „Zniewolony umysł” (2011) i „Harnasie” (2016);
Teatr Wielki-Opera Narodowa – „Persona” (2011);
Litewski Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie – „Ciurlionis” (2013);
Opera Wrocławska – „Ognisty ptak” i „Cudowny mandaryn” (2014);
The Kennedy Center w Waszyngtonie-Company E – „Didi and Gogo” (2016);
Kielecki Teatr Tańca – „ŁK 10,29 (kto jest moim bliźnim?)” (2016);
Opera Śląska w Bytomiu – „Szeherezada/Medea” (2018).

Jest laureatem prestiżowych nagród, jak m.in.: Teatralna Nagroda Muzyczna im. Jana Kiepury w kategoriach: Najlepszy Choreograf (2011r.) oraz Najlepszy Reżyser Operowy (2017r.). Otrzymywał wyróżnienia na znaczących konkursach choreograficznych w Polsce i poza granicami kraju. Został także odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.       

Powierzenie Robertowi Bondarze stanowiska kierownika baletu Opery Poznańskiej to mądra decyzja. Pomimo młodego wieku – 35 lat – jest doświadczonym artystą i twórcą, który – co najważniejsze – rozumie tancerzy i potrafi znakomicie z nimi współpracować, o czym przekonałem się osobiście podczas wieloletniej wspólnej pracy w Polskim Balecie Narodowym.

Świat baletu będzie obserwować poznańskie działania Roberta Bondary, oby wszystkie zakończone sukcesami – czego życzę przyszłemu kierownikowi, a przede wszystkim tamtejszym znakomitym artystom baletu.

Oskar Świtała

Zdjęcie główne: Ewa Krasucka (TW-ON)

 

„Verses” chor. Robert Bondara
Tańczą: Masha Zhuk oraz Patryk Walczak:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *