Oskar Świtała (ur.07.02.1990r.)

Dziennikarz kulturalny, konferansjer, artysta baletu, miłośnik sztuki…

Zawodowo zajmuje się recenzowaniem wydarzeń kulturalnych, redagowaniem portalu internetowego SympatycySztuki.pl, a także prowadzeniem koncertów i wykładów o tematyce baletowo-operowo-operetkowej oraz zawiązanych z klasyczną muzyką symfoniczną. Współpracuje z polskimi, prywatnymi szkołami baletowymi oraz zespołami tanecznymi, dając w nich kursy i lekcje baletu.

Od 2019 roku jest dyrektorem artystycznym Festiwalu Wiesława Ochmana odbywającego się w Zawierciu.  

Były tancerz baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie (2008-16), przekształconego w roku 2009 na Polski Balet Narodowy.

Ukończył:

  • Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w specjalizacji menadżer kultury
  • Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogiki baletu

Jako konferansjer prowadził liczne gale i koncerty baletowe, operowe oraz operetkowe, a niejednokrotnie był także inicjatorem, pomysłodawcą, a przede wszystkim prowadzącym spotkania z wybitnymi postaciami świata sztuki:

  • cykl gal „Najpiękniejsze Arcydzieła Baletowe”: w Teatrze Wielkim w Łodzi, CKK Jordanki w Toruniu, BCK Dom Muzyki i Tańca w Bielsku Białej, Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu;
  • cykl spotkań i wykładów tematycznych „Pokochajmy Operetkę!” oraz „Pokochajmy Świat Opery!” w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu;
  • spotkanie edukacyjne „Z Gwiazdami Opery o Świecie Operetki” w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku;
  • gala sylwestrowa „W Blasku Opery i Operetki” w Filharmonii Gorzowskiej w Gorzowie Wlkp.;
  • „Gala Gwiazd Baletu” w Regionalnym Centrum Kultury w Kołobrzegu,
  • spotkanie z Emilem Wesołowskim w ramach „Poznańskich Spotkań Baletowych” w Teatrze Cortique Anny Niedźwiedź w Poznaniu;
  • spotkania: z Joanną Rawik oraz Wiesławem Ochmanem w ramach cyklu „Polifonie” w Regionalnym Instytucie Kultury w Katowicach. 

Przemawiał także na uroczystych wydarzeniach kulturalnych, jak chociażby: na Jubileuszu 80-tych urodzin Mistrza Wiesława Ochmana w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, jak również dokładnie w dniu 80-tych urodzin Wiesława Ochmana na uroczystej sesji zorganizowanej przez dwie Rady: Miasta Zawiercie oraz Powiatu Zawierciańskiego.

Przygotował prezentacje multimedialne związane z 80. urodzinami Wiesława Ochmana, które prezentowane były na wielu uroczystych galach i wydarzeniach kulturalnych z udziałem Mistrza, jak chociażby: nadanie Wiesławowi Ochmanowi tytułu Honorowego Obywatela Szczawna-Zdroju, koncert charytatywny w Teatrze Zdrojowym im. H. Wieniawskiego na rzecz odbudowy Zakładu Przyrodoleczniczego w Szczawnie-Zdroju, spotkanie Sławomira Pietrasa z Mistrzem Ochmanem na Zamku w Rydzynie, czy 80-te urodziny Wiesława Ochmana zorganizowane przez Rady: Miasta Zawiercie oraz Powiatu Zawierciańskiego.

Jego teksty publikowane są na portalu SympatycySztuki.pl oraz na największym wortalu internetowym o kulturze E-teatr.pl.

Wielokrotnie podróżował z łódzką agencją turystyczną Grand Tour, wyjeżdżającą z polskimi melomanami do najważniejszych ośrodków operowo-baletowych świata, podczas których prowadził wykłady i dyskusje tematyczne dotyczące konkretnie oglądanych spektakli.

Współtworzył książkę „Sławomir Pietras – Felietony operowe” zajmując się wyborem i redakcją felietonów oraz korektą tekstu.

Prowadzi(ł) lekcje i kursy baletu w zespołach tanecznych, klubach sportowych oraz szkołach baletowych, jak m.in.: DanceOFFnia w Białymstoku oraz warszawskich: FOX Dance Studio, Polina`s Diamond`s, Egurrola Dance Studio.

W roku 2019 został Dyrektorem artystycznym 1. Festiwalu Wiesława Ochmana w Zawierciu, ktory zorganizował od strony artystycznej, logistycznej i administracyjnej. Stworzył go wraz z pomysłodawcą Festiwalu, swoim tatą, Jarosławem Świtałą. 

Prywatnie pasjonuje się malarstwem dawnym.

KARIERA ARTYSTY BALETU

Jest synem tancerza i choreografa Jarosława Świtały.

Jako dziecko występował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu, grając rolę młodego Eryka w musicalu „Upiór w operze” reżyserowanym przez Madeleine Lienhard. Gdy miał 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w bytomskiej szkole muzycznej, a w wieku 9 lat w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, którą ukończył w roku 2008. Jako uczeń w Operze Śląskiej brał udział w przedstawieniach operowych: „Eugeniusz Oniegin”, „Carmen”, „Borys Godunow” w reżyseriach Wiesława Ochmana oraz baletowych: „Dziadek do orzechów”, „Pan Twardowski”, „Don Kichot”.

Za osiągnięcia w nauce otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.

W roku 2008 został zaangażowany do baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, przekształconego w roku 2009 na Polski Balet Narodowy.

Współpracował również z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie kreował pierwszoplanową partię w spektaklu „Łajza – miscenium rockowe”, za którą to otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Tancerz Roku 2013.  

Tańczył na scenach teatrów i oper w całej Polsce, a także zagranicznych, takich jak m.in.: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro de la Maestranza w Sevilli, Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie oraz Oriental Art Center w Szanghaju.

Tańczył w spektaklach baletowych, takich choreografów jak: Maurice Bejart, George Balanchine, John Neumeier, John Cranko, Frederick Ashton, Wacław Niżyński, William Forsythe, Natalia Makarova, Irek Muchamiedow, Jurij Grigorowicz, Aleksiej Ratmansky, Patrice Bart, Ed Wubbe, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Aleksiej Fadiejeczew, Ashley Page, Robert Bondara, Emil Wesołowski, Andrzej Glegolski, Krzysztof Pastor oraz reżyserów operowych, jak m.in.: Maria Fołtyn, Mariusz Treliński, Robert Wilson, Roberto Laganà Manoli.  

Występował na scenie wśród tak wybitnych artystów, jak m.in.: Maja Plisiecka, Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Denis Matvienko, Marc Minkowski, Walerij Giergijew.

W Polskim Balecie Narodowym zatańczył w przedstawieniach baletowych: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna”, „Don Kichot”, „Romeo i Julia”, „Oniegin”, „Bajadera”, „Anna Karenina”, „Tristan”, „Kurt Weill”, „Chopin – artysta romantyczny”, „Kopciuszek”, „I przejdą deszcze…”, „Święto wiosny”, „Century Rolls”, „Artifact Suite”,„Kain i Abel”, „Syn marnotrawny”, „The Green”, „Light and Shadow”, „Sen nocy letniej” oraz operowych: „Halka”, „Straszny dwór”, „Faust”, „Eugeniusz Oniegin”, „Aida”.

Brał udział w licznych warsztatach artystycznych m.in. poświęconych Karolowi Szymanowskiemu oraz w „Wieczorze Karola Szymanowskiego” w Teatrze Wielkim im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, a także w festiwalach: Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Lądeckim Lecie Baletowym oraz Leszczyńskim Festiwalu Muzycznym im. Romana Maciejewskiego.

Związany był z Telewizją Polską, gdzie występował m.in. w świątecznym programie „Jaka to melodia” (2009r.) oraz w programach telewizyjnych z gwiazdami: Marylą Rodowicz, Majką Jeżowską, Grażyną Świtałą, Maciejem Polem.

Nagrywał także płyty wokalne i audycje radiowe.

Oskar Świtała – szczegółowy życiorys