Fot. Katarzyna Joanna Zawidzka

Fot. ©Katarzyna Joanna Zawidzka

Oskar Świtała (ur.07.02.1990r.)

Dziennikarz kulturalny, konferansjer, tancerz, pedagog, miłośnik sztuki…

Zajmuje się recenzowaniem wydarzeń kulturalnych, redagowaniem portalu internetowego SympatycySztuki.pl oraz prowadzeniem koncertów o tematyce operowo-baletowo-operetkowym. Współpracuje z polskimi szkołami baletowymi i zespołami tanecznymi dając w nich kursy i lekcje baletu.   

Były tancerz Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, obecnie Polskiego Baletu Narodowego.

Ukończył:

  • Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego w specjalizacji menadżer kultury
  • Wyższą Szkołę Umiejętności Społecznych w Poznaniu na wydziale Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie na kierunku pedagogiki baletu

Syn tancerza i choreografa Jarosława Świtały.

Jako dziecko występował na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu grając rolę młodego Eryka w musicalu „Upiór w operze” reżyserowanym przez Madeleine Lienhard. Gdy miał 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie w bytomskiej szkole muzycznej, a w wieku 9 lat w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu, którą ukończył w roku 2008. Jako uczeń w Operze Śląskiej brał udział w przedstawieniach operowych „Eugeniusz Oniegin”, „Carmen”, „Borys Godunow” w reżyseriach Wiesława Ochmana oraz baletowych „Dziadek do orzechów”, „Pan Twardowski”, „Don Kichot”.

Za osiągnięcia w nauce otrzymał stypendium Prezesa Rady Ministrów.

W roku 2008 został zaangażowany do baletu Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie, obecnie Polskiego Baletu Narodowego. Tańczył na scenach teatrów i oper w całej Polsce, a także zagranicznych takich jak m.in.: Teatr Maryjski w Sankt Petersburgu, Gran Teatre del Liceu w Barcelonie, Teatro de la Maestranza w Sevilli, Narodowy Teatr Opery i Baletu w Wilnie oraz Oriental Art Center w Szanghaju.
 
Tańczył w spektaklach takich choreografów jak m.in.: Maurice Bejart, George Balanchine, John Neumeier, John Cranko, Frederick Ashton, Wacław Niżyński, William Forsythe, Natalia Makarova, Irek Muchamiedow, Jurij Grigorowicz, Aleksiej Ratmansky, Patrice Bart, Ed Wubbe, Toer van Schayk, Wayne Eagling, Aleksiej Fadiejeczew, Ashley Page, Robert Bondara, Emil Wesołowski, Andrzej Glegolski, Krzysztof Pastor oraz reżyserów jak m.in.: Maria Fołtyn, Mariusz Treliński, Robert Wilson, Roberto Laganà Manoli.  

Występował z tak wybitnymi artystami jak m.in.: Wiesław Ochman, Mariusz Kwiecień, Denis Matvienko, Maja Plisiecka, Marc Minkowski, Walerij Giergijew.

W Polskim Balecie Narodowym zatańczył w przedstawieniach baletowych: „Jezioro łabędzie”, „Dziadek do orzechów”, „Śpiąca królewna”, „Don Kichot”, „Romeo i Julia”, „Oniegin”, „Bajadera”, „Anna Karenina”, „Tristan”, „Kurt Weill”, „Chopin – artysta romantyczny”, „Kopciuszek”, „I przejdą deszcze…”, „Święto wiosny”, „Century Rolls”, „Artifact Suite”,„Kain i Abel”,„Syn marnotrawny”, „The Green”, „Light and Shadow”, „Sen nocy letniej” oraz operowych: „Halka”, „Straszny dwór”, „Faust”, „Eugeniusz Oniegin”, „Aida”.

Brał udział w licznych warsztatach artystycznych m.in. poświęconych Karolowi Szymanowskiemu oraz w „Wieczorze Karola Szymanowskiego” w Teatrze Wielkim w Poznaniu, a także w festiwalach: Moniuszkowskim w Kudowie Zdroju, Lądeckim Lecie Baletowym oraz Leszczyńskim Festiwalu Muzycznym im. Romana Maciejewskiego.

Współpracował również z Teatrem Muzycznym w Łodzi, gdzie kreował pierwszoplanową partie w spektaklu „Łajza – miscenium rockowe”, za którą to otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Tancerz Roku 2013.  

Związany był z Telewizją Polską, gdzie występował m.in. w świątecznym programie „Jaka to melodia” oraz w programach telewizyjnych z gwiazdami: Marylą Rodowicz, Majką Jeżowską, Grażyną Świtałą, Maciejem Polem, natomiast w studiach dźwiękowych i radiowych nagrywał wokalne płyty i audycje radiowe.

Współtworzył książkę „Sławomir Pietras – Felietony operowe” zajmując się wyborem i redakcją felietonów oraz korektą tekstu.

Współpracował z łódzką agencją Grand Tour podróżującą z polskimi melomanami do najważniejszych ośrodków operowo-baletowych świata, podczas których prowadził wykłady i dyskusje tematyczne dotyczące konkretnie oglądanych spektakli.

Prowadzi(ł) lekcje i kursy baletu w zespołach tanecznych, klubach sportowych oraz szkołach baletowych jak m.in.: DanceOFFnia w Białymstoku oraz warszawskich FOX Dance Studio, Polina`s Diamond`s, Egurrola Dance Studio.

Jest pomysłodawcą i prowadzącym cykl spotkań z wybitnymi postaciami baletu „Poznańskie Spotkania Baletowe” w Teatrze Cortiqué Anny Niedźwiedź w Poznaniu.

Oskar Świtała – pełny życiorys