Nie żyje wybitny baryton Dmitrij Chworostowski

Fot.rp.pl

Dmitrij Chworostowski, jeden z najwybitniejszych – przez wielu uznawany za najwybitniejszego – barytonów przełomu XX i XXI wieku zmarł dziś w nocy (22 listopada 2017r.) w Londynie.

Miał 55 lat.

Od ponad dwóch lat, ten wybitny rosyjski śpiewak operowy, walczył z chorobą nowotworową, wykryto u niego guza mózgu.

Śpiewał w najważniejszych teatrach operowych świata jak m.in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Operze Garniera w Paryżu, Teatrze Bolszoj w Moskwie, Operze Berlińskiej czy Operze Wiedeńskiej.

Międzynarodową karierę rozpoczął od „Damy pikowejPiotra Czajkowskiego w operze w Nicei. Ta rola przyniosła mu wielką popularność i uwielbienie wśród publiczności świata. Jednak swoją pozycję ugruntował w weneckiej La Fenice rolą Oniegina w „Eugeniuszu Onieginie” również Piotra Czajkowskiego.

Końcowe lata swojej kariery skupił głównie na repertuarze oper Verdiowskich.

Ostatni koncert Dmitrij Chworostowski zaśpiewał w czerwcu 2017r. w Rosji w swoim rodzinnym Krasnojarsku. Jeszcze w lipcu w Londynie dał recital w rezydencji ambasadora Rosji, a koncert w Moskwie, który miał zaśpiewać jesienią tegoż roku – w związku z nasilajacą się chorobą – artysta musiał odwołać.

Nagrał ponad 40 płyt.

Był człowiekiem o wielkim sercu. Organizował cykl koncertów „Dmitrij Chworostowski i przyjaciele” z którego cały dochód przekazywał na leczenie dzieci.

Magazyn „People” umieścił go w gronie 50. najpiękniejszych znanych ludzi na świecie.

To ogromna strata dla świata sztuki…

Oskar Świtała

 

2 thoughts on “Nie żyje wybitny baryton Dmitrij Chworostowski

  1. Straszne, ze z powodu choroby w kwiecie wieku, charyzmatyczny silny piękny utalentowany, najlepszy na świecie baryton odchodzi. To niesprawiedliwe bardzo

  2. wspanialy artystapowinien powstac miedzynarodowy klub milisnikow jego talentu a moze juz jest .Chetnie do niego przystapie.Polecam jego interpretacje mlodym spiewakom idealny wspanialy wzor.Cekam na wiadomosci oklubie milisnikow

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *