Nie żyje wybitny baryton Dmitrij Chworostowski

Fot.rp.pl

Dmitrij Chworostowski, jeden z najwybitniejszych – przez wielu uznawany za najwybitniejszego – barytonów przełomu XX i XXI wieku zmarł dziś w nocy (22 listopada 2017r.) w Londynie.

Miał 55 lat.

Od ponad dwóch lat, ten wybitny rosyjski śpiewak operowy, walczył z chorobą nowotworową, wykryto u niego guza mózgu.

Śpiewał w najważniejszych teatrach operowych świata jak m.in.: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, La Scala w Mediolanie, Covent Garden w Londynie, Operze Garniera w Paryżu, Teatrze Bolszoj w Moskwie, Operze Berlińskiej czy Operze Wiedeńskiej.

Międzynarodową karierę rozpoczął od „Damy pikowejPiotra Czajkowskiego w operze w Nicei. Ta rola przyniosła mu wielką popularność i uwielbienie wśród publiczności świata. Jednak swoją pozycję ugruntował w weneckiej La Fenice rolą Oniegina w „Eugeniuszu Onieginie” również Piotra Czajkowskiego.

Końcowe lata swojej kariery skupił głównie na repertuarze oper Verdiowskich.

Ostatni koncert Dmitrij Chworostowski zaśpiewał w czerwcu 2017r. w Rosji w swoim rodzinnym Krasnojarsku. Jeszcze w lipcu w Londynie dał recital w rezydencji ambasadora Rosji, a koncert w Moskwie, który miał zaśpiewać jesienią tegoż roku – w związku z nasilajacą się chorobą – artysta musiał odwołać.

Nagrał ponad 40 płyt.

Był człowiekiem o wielkim sercu. Organizował cykl koncertów „Dmitrij Chworostowski i przyjaciele” z którego cały dochód przekazywał na leczenie dzieci.

Magazyn „People” umieścił go w gronie 50. najpiękniejszych znanych ludzi na świecie.

To ogromna strata dla świata sztuki…

Oskar Świtała

 

2 thoughts on “Nie żyje wybitny baryton Dmitrij Chworostowski

  1. Straszne, ze z powodu choroby w kwiecie wieku, charyzmatyczny silny piękny utalentowany, najlepszy na świecie baryton odchodzi. To niesprawiedliwe bardzo

  2. wspanialy artystapowinien powstac miedzynarodowy klub milisnikow jego talentu a moze juz jest .Chetnie do niego przystapie.Polecam jego interpretacje mlodym spiewakom idealny wspanialy wzor.Cekam na wiadomosci oklubie milisnikow

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *