Nie żyje reżyser Ryszard Peryt

Dziś, w wieku 71 lat, zmarł wspaniały reżyser i dyrektor Polskiej Opery Królewskiej, Ryszard Peryt.

Urodził się 9 marca 1947 roku w Zielonej Górze.

Ryszard Peryt był również aktorem. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Warszawie na wydziale aktorskim (1970), a następnie pracował jako aktor w Teatrze Współczesnym. Na tej samej uczelni obronił także dyplom na wydziale reżyserii w roku 1979.

Reżyserował spektakle dramatyczne, muzyczne, lecz głównie zasłynął jako reżyser operowy.

Wyczynem globalnym było stworzeni inscenizacji do wszystkich oper Wolfganga Amadeusza Mozarta w Warszawskiej Operze Kameralnej – do dziś Ryszard Peryt jest jedynym reżyserem na świecie, który tego dokonał.

Jego spektakle oglądała publiczność w niemalże każdym polskim teatrze operowym, jak m.in.: Teatr Wielki w Poznaniu, Teatr Wielki w Łodzi, Opera Wrocławska, Opera Nova w Bydgoszczy, Opera Bałtycka w Gdańsku, Teatr Wielki – Opera Narodowa w Warszawie

1 sierpnia 2017 roku, Ryszard Peryt, objął funkcję dyrektora nowo powstałej Polskiej Operze Królewskiej, czym przyczynił się do zadbania o artystyczny los wspaniałych polskich śpiewaków…

Ostatnim spektaklem w reżyserii Ryszarda Peryta, który miałem przyjemnosć oglądać, był „Don Giovanni” w Teatrze Stanisławowskim, w warszawskich Łazienkach Królewskich. Chciało się na to przedstawienie wracać…!

Oto co napisałem po tym wspaniałym spektaklu: http://sympatycysztuki.pl/don-giovanni-w-polskiej-operze-k…/

Panie Ryszardzie, za całe dobro i piękno, które Pan pozostawił na ziemi, serdecznie dziękujemy!

Będziemy pamiętać…
Oskar Świtała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *