Matejko za 7 mln zł – padł kolejny rekord na polskim rynku aukcyjnym

Za prawie 7 milionów złotych został sprzedany obraz najsłynniejszego polskiego malarza Jana Matejki.

Wczoraj (2 czerwca 2020r.) na aukcji dzieł sztuki w Domu Aukcyjnym Polswiss Art, mieszczącym się przy ul. Wiejskiej w Warszawie, obraz zatytułowany „Portret prof. dr Karola Gilewskiego, 1872 (Portret Rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Gilewskiego)” autorstwa Jana Matejki został wylicytowany za rekordową kwotę 5 900 000 zł.

Ten zaginiony na ponad 100 lat obraz naszego wybitnego malarza tworzącego „wizualną historiografię” ostatni raz był widziany na wystawie w Wiedniu, w roku 1915. Dopiero w roku 2015 wystawiono go na aukcji w wiedeńskim Domu Aukcyjnym Dorotheum, gdzie został sprzedany za kwotę 250 tys. euro (ok.1,2 mln zł). Kupił je wtedy prywatny kolekcjoner, który oddał dzieło w depozyt Muzeum Narodowemu w Krakowie. Do tamtej pory losy płótna były nieznane.

Gdy tylko ten niezwykły obraz pojawił się w spisie dzieł czerwcowej aukcji Polswiss Artu budził ogromne zainteresowanie. Moją uwagę od razu wzbudziła niezwykle wysoka estymacja obrazu (średnia wycena rzeczoznawców), wynosząca od 3 do 5 mln zł. Odkąd mocno śledzę polski, malarski rynek aukcyjny takowej nie było.

Jak się okazało estymacje zostały przełamane i obraz finalnie osiągnął cenę – wraz z opłatą aukcyjną wynoszącą 18% –
6 962 000zł, CO DAJE JANOWI MATEJCE PIERWSZE MIEJSCE NA LIŚCIE NAJDROŻEJ SPRZEDANYCH OBRAZÓW W HISTORII POLSKIEGO RYNKU AUKCYJNEGO!

Niezwykle cieszy mnie ten wynik, gdyż przed samą aukcją pisałem do swoich przyjaciół: „Marzę, aby Matejko pobił rekord”! Udało się… moje marzenie zostało spełnione!

Co ciekawe… aukcja odbyła się bez udziału publiczności.

Do tej pory pięcioma najdroższymi obrazami sprzedanymi w Polsce były:

👉„M 39”, Wojciech Fangor – 4 720 000zł
👉„Macierzyństwo”, Stanisław Wyspiański – 4 366 000zł
👉„Zabicie Wapowskiego w czasie koronacji Henryka Walezego”, Jan Matejko – 3 833 000zł
👉„Ingrid”, Mojżesz Kisling – 3 481 000zł
👉„Fryne na świecie Posejdona w Eleusis”, Henryk Siemiradzki – 3 450 000zł

Jednak niekwestionowane pierwsze miejsce w historii sprzedaży obrazu polskiego artysty należy do kobiety…

…dzieło Tamary Łempickiej „Portret Marjorie Ferry” zostało sprzedane w lutym tegoż roku, w londyńskim Christie’s za kwotę 16 mln 380 tys. funtów czyli ponad 82 miliony złotych!

Mam nadzieję, że takich kwot doczekamy się również na polskim rynku sztuki aukcyjnej, który – pomimo koronawirusa – rośnie w siłę!

Oskar Świtała

fot. Dom Aukcyjny Polswiss Art

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *