Maksim Woitiul twarzą tańca

Fot. Ewa Krasucka TW-ON

Cykl reportaży „Twarze tańca” powstał dzięki Instytutowi Muzyki i Tańca, aby przybliżyć publiczności postacie związane z tą piękną dziedziną sztuki.

Nakręcono narazie 3 odcinki prezentowane na stronie TaniecPolska.pl:

Maksim Woitiul jest obecnie – śmiało mogę stwierdzić – najlepszym tancerzem w Polsce.

Urodził się 24 kwietnia 1978r. w Mińsku, gdzie także ukończył Państwową Szkołe Baletową. W roku 1996 został tancerzem Narodowego Akademickiego Teatru Wielkiego Opery i Baletu Białorusi, a od 1998 roku jest jednym z czołowych tancerzy Opery Narodowej w Warszawie. Debiutował partią Błękitnego ptaka w balecie „Śpiąca królewna” Piotra Czajkowskiego. W sezonie 2001/02 był również solistą w Narodowym Balecie Kanady w Toronto.  

Współpracował z najwybitniejszymi choreografami, polskimi i zagranicznymi, kreując w ich baletach pierwszoplanowe partie, jak chociażby:

Został odznaczony Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2011), Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2016 podczas uroczystości 20-lecia swojej pracy artystycznej), Teatralną Nagrodą Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii Najlepszy Tancerz Roku (2015 i 2016).

W roku 2015 otrzymał polskie obywatelstwo.

Wybór Maksima Woitiula jako twarzy tańca jest obecnie najbardziej trafny. Dziwię się tylko, że nie został zaproszony do pierwszego odcinka. Czy następne wybory będą trafne i logiczne? Już śmiem wątpić po obejrzeniu – włąśnie – odcinka pierwszego… lecz w takich przypadkach uwielbiam się mylić.

Wiecej o życiu, karierze i pasji tego wyjątkowego tancerza dowiecie sie z 3. odcinka „Twarze tańca„:

Oskar Świtała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *