„Exodus” zatańczy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”

27 kwietnia 2019r. (sobota) o godz. 18:00 w Bytomskim Centrum Kultury odbędzie się premiera widowiska tanecznego „Exodus”, które zatańczą artyści baletu Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk im. Stanisława Hadyny.

Spektakl będzie składał się z trzech części:

W pierwszej zobaczymy „Orawę” w choreografii Juraja Kubánki do muzyki oczywiście Wojciecha Kilara. Premiera tej choreografii odbyła się 15 marca 2002 roku w Teatrze Wielkim w Warszawie, a zaprezentowana została w ramach koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” z okazji jubileuszu 70. urodzin Wojciecha Kilara pt: „Kilar”.

W drugiej i trzeciej części zobaczymy premierowe: „Preludium” oraz tytułowy „Exodus”. Obydwie choreografie, również do muzyki Wojciecha Kilara, stworzył pedagog i choreograf Zespołu „Śląsk” Michaił Zubkov, a reżyserię całości wieczoru przygotował Paweł Szumiec.  

Szesnastu tancerzy zaprezentuje choreografie w stylistyce tańca współczesnego i ludowego z jednoczesnym wykorzystaniem elementów charakterystycznych dla teatru dramatycznego.

Michaił Zubkov zaznaczył: „Choć Zespół „Śląsk” posiada wyraźnie ukształtowany kierunek artystyczny, to jest instytucją kultury otwartą na ciekawe, nowatorskie projekty. Łączenie z sukcesem elementów ludowych z oryginalną muzyką i tańcem współczesnym to dowód na ponadczasową wartości kultury ludowej”.

Oby faktycznie to połączenie odbyło się z sukcesem, czego oczywiście życzę artystom oraz twórcom…

…ale o tym możemy przekonać się tylko przybywając osobiście na to wydarzenie.

Oskar Świtała

Bilety do nabycia w kasie Bytomskiego Centrum Kultury oraz on line na stronie www.becek.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *