Ekscytujące spotkanie opłatkowe w Skolimowie

W poniedziałek, 17 grudnia 2018 roku, odwiedziłem Dom Artystów Weteranów Scen Polskich w Skolimowie. Jak co roku, odbyło się tam uroczyste spotkanie opłatkowe dla artystów i ich przyjaciół, którzy w różny sposób wspierają zarówno mieszkańców Domu, jak i sam budynek.

Dokładnie w południe rozpoczęła się uroczystość, którą zainaugurował prezes ZASP-u Paweł Królikowski. Dalszą część prowadził Ryszard Rembiszewski oraz w-ce przewodniczący ZASP-u Krzysztof Szuster.

Przede wszystkim dziękowano nieocenionym sponsorom, którzy po raz kolejny wsparli finansowo Dom. Amerykańskie bizneswomen Grażyna Skoczeń i Anna Tukiendorf zakupiły dla mieszkańców niezwykle potrzebną, nowoczesną windę. ZASP zasponsorował najnowszy model busa marki Mercedes, aby dowozić artystów na wydarzenia kulturalne, pogrzeby koleżanek i kolegów, ale przede wszystkim na wizyty do szpitali. To niezwykle ważny zakup, gdyż Skolimów leży przecież 20 km od Warszawy, a nie wszyscy artyści mają siłę sami podróżować środkami komunikacji miejskiej.

W tym roku po raz pierwszy przyznano również tytuł Dobrodzieja Domu Artysty Weterana w Skolimowie, a otrzymała go mgr Aneta Skorupka z Wojskowego Instytutu Medycznego.

Przed podaniem uroczystego, pysznego obiadu, wyświetlono reportaż z Chicago, z gali charytatywnej na rzecz „Skolimowa”, zorganizowanej przez Grażynę Skoczeń, a następnie chór i soliści Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zaśpiewali wraz z przybyłymi gośćmi polskie kolędy, po czym wszyscy zaczęli łamać się opłatkami i składać sobie nawzajem świąteczne życzenia.

Na „opłatek” przybyli mieszkańcy Domu oraz przyjechała cała plejada wybitności świata artystycznego, a także przyjaciół „Skolimowa” w osobach redaktorów, sponsorów, opiekunów, władz miast, lekarzy, prawników, księży, itd. Opłatkiem można było podzielić się chociażby z piosenkarką Joanną Rawik, z tancerką Ryszardą Gozdowską, z aktorkami: Magdaleną Zawadzką, Ewą Wiśniewską, Marleną Miarczyńską, Joanną KurowskąZofią Kucówną, Zofią Czerwińską, Agnieszką Byrską-Zaczyk, ze śpiewakiem Zdzisławem Zaczykiem, z aktorami: Rafałem Królikowskim, Olgierdem Łukaszewiczem (byłym przewodniczącym ZASP-u), Tadeuszem Plucińskim, z nestorem, najstarszym żyjącym polskim aktorem Witoldem Sadowym, a także redaktorem Jerzym Kisielewskim, producentką telewizyjną Katarzyną Konofalską czy założycielką i prezes sieci klinik La Perla, sponsorką Domu, Kaliną Ben Sirą.

W „Skolomowie” cieszą się z każdego drobnego datku. Pieniędzy jest coraz więcej, lecz ciągle za mało. Dyrekcja ZASP-u i Fundacja Artystów Weteranów Scen Polskich robi co może, aby utrzymać tam godny standard życia.

Starajmy się ich wspierać dla dobra artystów, którzy muszą czuć się w Skolimowie zawsze tak dobrze, jak do tej pory. Są przecież perełkami w naszym świecie! To ważne, aby mieli pewność, że po karierze artystycznej znajdzie się dla nich miejsce, w którym ktoś się nimi należycie zaopiekuje, a opieka jest tam nadzwyczajna! Ale do tego potrzebne są po prostu pieniądze…

Podczas wigilii wszyscy wspominali dawne piękne czasy, gdy byli w szczytach swoich karier. Anegdoty teatralne sypały się jak z rękawa. Było jednocześnie mądrze, jak i wesoło. Fantazja również nieraz ponosiła artystów. Co chwilę przenosili oni swoje myśli w czasy osobistej świetności. Wiele, od tych wartościowych ludzi, znowu się nauczyłem…

Wszystkim Artystom mieszkającym w Domu Artystów Weteranów, jak i przyjaciołom „Skolimowa”, składam jeszcze raz życzenia wielu radosnych dni i jak najdłuższego życia w zdrowiu! Pamiętajcie, że wiele osób Was bardzo kocha… ja także!

©Oskar Świtała

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *