30. Międzynarodowy Dzień Tańca – Ku pamięci Jean-Georges`a Noverr`a

29 kwietnia to Międzynarodowy Dzień Tańca, święto wszystkich miłośników tej pięknej dziedziny sztuki. Dzień ten pierwszy raz obchodzono dokładnie 30 lat temu, a powstało z inicjatywy Komitetu Tańca Międzynarodowego Instytutu Teatralnego (ITI-UNESCO).

29 kwetnia w 1727 roku ochrzczony został jeden z najwybitniejszych reformatorów sztuki tanecznej, francuski tancerz i choreograf Jeana-Georges’a Noverre’a.

Jean – Georges Noverre urodził się 30 marca 1727 roku. Był solistą baletu w wielu europejskich teatrach. Pracował m.in. w Wiedniu, Paryżu, Londynie, Mediolanie oraz Stuttgarcie. W 1760 roku opublikował książkę pt. „Lettres sur la danse et sur les ballets”, w której zamieścił do dziś stosowane założenia reformy sztuki baletowej.

Stworzył choreografię do ponad 150 baletów, a jedne z najsłynniejszych jego dzieł to:

•    „Medea i Jazon”, której prapremiera odbyła się 11 lutego 1763 roku
•    „Śmierć Herkulesa” („La mort d’Hercule”) z roku 1762
•    „Les petites riens” („Drobnostki”) z 11 czerwca 1778 roku. Do tej choreografi Noverre zamówił muzykę u wówczas 22 letniego Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Jego spektakle baletowe poruszały przede wszystkim tematy związane z mitologią grecką i rzymską. Zmarł w wieku 83. lat 19 listopada 1810 roku.

Co roku w związku ze świętem tańca jedna ze znanych osobistości przekazuje swoje przesłanie na ten dzień. W tym roku ogłosił je król Kambodży Preah Bat Samdech Preah Boromneath Norodom Sihamoni. Oto jego fragment:

„Do tańca nie potrzeba pióra ani pędzla. Niezbędny jest tylko jeden instrument – ludzkie ciało. Każdy jego ruch jest przepojony tańcem. Ruszać się – to znaczy tańczyć…”

W tym roku Międzynarodowy Dzień Tańca w Polsce będzie można spędzić m.in. w:

•    Operze Śląskiej w Bytomiu
•    Operze Krakowskiej
•    Teatrze Wielkim w Poznaniu

Jedną z najciekawszych i najbardziej oryginalnych inicjatyw organizuje klinika Carolina Medical Center mieszcząca się w Warszawie, która jest patronem medycznym Polskiego Baletu Narodowego. Przygotowuje ona spotkania, podczas których każdy będzie mógł dowiedzieć się o profilaktyce zdrowotnej tancerzy, treningu funkcjonalnym, o tym co istotne w profesjonalnej edukacji tańca oraz co robić, aby zdrowo tańczyć.

Międzynarodowy Dzień Tańca możemy obchodzić przede wszystkim dzięki działaniom  jakie poczynił Jean – Georg Noverre. Zaproponował On reformę, która w bardzo szybkim czasie zapoczątkowała postęp w dziedzinie tańca. Działalność Noverra przyczyniła się także do podniesienia rangi tej pięknej dziedziny sztuki jaką jest balet.

©Oskar Świtała

4 thoughts on “30. Międzynarodowy Dzień Tańca – Ku pamięci Jean-Georges`a Noverr`a

 1. Bardzo ważną uwagą w tym artykule jest to, że 24 kwietnia to nie dzień urodzin Noverrea tylko dzień jego chrztu. Super, że to podkreśliłeś, bo wiele portali popełnia ten błąd.

  1. Masz rację dużo portali popełnia ten błąd. Niektóre nawet piszą miesiąc urodzin 30 marzec, a później piszą, że Międzynarodowy Dzień Tańca to z okazji urodzin Noverre`a:) Ciesze się, że to zauważyłeś. Taka drobnostka, ale jednak to ważna informacja.

   pozdrawiamy serdecznie
   Sympatycy Sztuki

 2. Ja obchodzę ten dzień od 5 lat. Dowiedziałam się o nim od mojej przyjaciółki, która była w szkole baletowej. Od tamtej pory staram się kilka razy w tygodniu tańczyć i jak najczęściej mieć dzień tańca 🙂
  pozdrawiam całe stowarzyszenie 🙂

  1. To świetnie, że Międzynarodowy Dzień Tańca i Twoja przyjaciółka tak zadziałały. Warto mieć jak najczęściej dzień tańca, bo to przyjemność i dla ciała i dla ducha 🙂

   również Cię pozdrawiamy melomanko 🙂
   Sympatycy Sztuki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *