Światowy Dzień Opery

Dziś, 25 października 2020 roku, obchodzimy Światowy Dzień Opery!

Dwa lata temu, w roku 2018, w Madrycie spotkali się przedstawiciele trzech największych organizacji zrzeszających teatry operowe: Opera America, Opera Latinoamérica oraz Opera Europa.

Podczas tegoż pierwszego Światowego Forum Operowego doszli do wniosku, że ŚWIĘTO OPERY ustanowione zostanie na dzień 25 października, w którym to dniu przyszli na świat dwaj genialni kompozytorzy: Johann Strauss (Syn) – 1852r., a także Georges Bizet – 1838r.

Ten dzień udało mi się rozpocząć nadzwyczajnie, w towarzystwie żyjącej legendy świata operowego czyli samego Mistrza Wiesława Ochmana, którego to miałem zaszczyt gościć.

Rozmawialiśmy dużo o malarstwie, naszej wspólnej „cichej” pasji, ale oczywiście nie obyło się bez tematu dotyczącego dzisiejszego święta operowego…

Dość analitycznie i dogłębnie poruszaliśmy tematy związane z polskimi i światowymi tendencjami w sztuce operowej.

Wspominaliśmy także dawnych wielkich artystów. Pamięć Mistrza o swoich kolegach po fachu, z którymi występował, przechodzi ludzkie pojęcie! Tyle pięknych, zabawnych, refleksyjnych i ciekawych spostrzeżeń można od Wiesława Ochmana usłyszeć… Obiecuję te wszystkie informacje przekazywać dalej w kolejnych swoich tekstach: artykułach czy recenzjach. Nie mogą one pozostać zapomniane…

Pozdrawiam wszystkich Artystów Śpiewaków, Pracowników Teatrów Operowych wszelakich stanowisk oraz Sympatyków Sztuki Operowej w dniu naszego święta.

Miłośnik opery…
Oskar Świtała

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *