100 operowych podróży łódzkiej agencji turystycznej Grand Tour

Łódzka agencja turystyczna Grand Tour organizuje od 2009 roku comiesięczne operowo-baletowo-operetkowo-koncertowe podróże z cyklu „Świat Opery i Teatru”. Dzięki tym wyjazdom polscy melomani mogą odwiedzać najpiękniejsze ośrodki kulturalne, przebywać w najznakomitszych gmachach operowych i salach koncertowych, oglądać spektakle znanych twórców, słuchać arcydzieł muzyki klasycznej oraz podziwiać, a niejednokrotnie osobiście poznać, najwspanialszych artystów świata.

Pomysłodawczynią tych niezwykle prestiżowych wycieczek jest dyrektor biura podróży Grand Tour Marzenna Jezierzańska, która jednocześnie uczestniczy we wszystkich wyjazdach, zapewniając uczestnikom najwyższej klasy całodobową opiekę. Marzenna Jezierzańska prócz opieki sprawuje często również funkcję tłumacza oraz przewodnika, a podczas tzw. „czasu wolnego” dla wielu jest po prostu przyjaciółką.

Pierwszy wyjazd odbył się 29 maja 2009r. na musical „Mamma Mia!” do teatru Prince of Wales, na West Endzie w Londynie. Natomiast pierwszą operową podróż agencja Grand Tour zorganizowała 20 czerwca 2009 roku do mediolańskiej La Scali na „Aidę” w reżyserii Franco Zefirellego – od tego czasu wyjazdy odbywają się z udziałem dyrektora polskich teatrów operowych Sławomira Pietrasa.

Grand Tour na jubileuszowy, setny wyjazd wybrał Operowy Festiwal we włoskiej Maceracie. Od 2 do 6 sierpnia 2018 roku kilkudziesięciu uczestników zobaczyło dwa spektakle operowe „Czarodziejski flet” Mozarta oraz „Napój miłosny” Donizettiego. Przedstawienia odbyły się w imponującym amfiteatrze Sferisterio, wybudowanym w 1829 roku, który Luciano Pavarotti określił mianem najpiękniejszego na świecie.

Podczas każdej operowej wyprawy melomani przemieszczają się samolotami i nowoczesnymi autokarami, mają zapewnione najlepsze miejsca na widowniach, mieszkają w luksusowych hotelach oraz zwiedzają z przewodnikiem miasta – głównie szlakami wybitnych artystów wszelakich dziedzin sztuki, począwszy od kompozytorów, śpiewaków i tancerzy poprzez dyrygentów, malarzy i pisarzy na rzeźbiarzach oraz architektach kończąc.

Zawsze po występach organizowany jest tzw. „pospektaklowy drink” lub uroczysta kolacja, bądź wykwintny obiad, na których to dyrektor Sławomir Pietras wznosi toasty, uwzględniając w nich słowo o historii sztuki oraz dzieląc się swoimi wrażeniami i odczuciami z oglądanych spektakli. Podczas uczt prowadzone są także wspólne artystyczne wymiany myśli, trwające często do wczesnych godzin porannych. Na tych spotkaniach pojawiają się niejednokrotnie artyści, których parę chwil wcześniej podziwiano na scenie.

Uczestnicy operowych wypraw do tej pory mogli podziwiać tak znakomitych artystów, jak m.in. Aleksandra Kurzak, Anna Netrebko, Elina Garancia, Jessye Norman, Angela Gheorghiu, Edita Gruberova, Olga Peretyatko, Maria Agresta, Piotr Beczała, Mariusz Kwiecień, Artur Ruciński, Andrzej Dobber, Placido Domingo, Jonas Kaufmann, Juan Diego Florez, Fabio Armiliato, Jose Cura, Francesco Demuro, Michael Schade czy Daniel Oren i Walerij Giergijew.

Charakterystyczną cechą uczestników wycieczek jest ich ogromna elegancja. Panie na każdym spektaklu wyglądają w swoich kreacjach tak wytwornie, jak Marilyn Monroe, natomiast panowie ubierają garnitury lub smokingi, niczym z filmu o słynnym agencie 007.

Do tzw. „rodziny operowej” należy już ponad 800. polskich melomanów – mieszkających w naszym kraju i za granicą – z których 760 osób wyjeżdżało z Grand Tourem co najmniej dwa razy. Rekordzistami w liczbie operowych podróży – ponad 50. wypraw – są państwo Bożena i Ryszard Wrzos-Napierałowie, pani Wera Skalski-Kisiel oraz pani Ewa Lang-Piotrowska.

Wśród uczestników są osoby łączące pokolenia – od 12. latków do osób mających nawet lat 90. Często rodzice oraz dziadkowie zabierają na wycieczki swoje dzieci i wnuczęta, budując w nich od najmłodszych lat sympatię do muzyki klasycznej. Najlepszym przykładem tego typu pięknego wychowania wokół sztuki jest pani Barbara Dziewulska wraz z wnukiem Jerzym oraz pani Ewa Juzoń wraz z wnuczkami Joanną i Hanną.

Dotychczasowy dorobek wyjazdowy biura podróży Grand Tour jest imponujący. Przez niespełna 10 lat podczas 100. wyjazdów melomani zwiedzili 24 państwa, odwiedzili 13 festiwali operowych, 48 teatrów oraz obejrzeli 127 wydarzeń kulturalnych, w tym: 10 koncertów, 12 wydarzeń specjalnych, 2 tytuły musicalowe, 3 operetkowe, 9 baletowych oraz 51 operowych.

Jednak Grand Tour to nie tylko wyjazdy zagraniczne. Dzięki łódzkiej Agencji Turystycznej można uczestniczyć również w polskich wydarzeniach artystycznych. Grand Tour zapewnia bowiem bilety na spektakle do teatrów zarówno dramatycznych, muzycznych, operowych, jak i filharmonii na terenie naszej ojczyzny. Do tej pory bywali w teatrach Łodzi (Teatr Wielki, Teatr Muzyczny, Teatr Jaracza, Filharmonia Łódzka), Warszawy (Teatr Polonia, Och-Teatr, Teatr 6.piętro, Teatr Kwadrat, Teatr Wielki-Opera Narodowa, Filharmonia Narodowa) oraz Krakowa (Teatr Słowackiego, Opera Krakowska).

Łódzka agencja Grand Tour podróżuje pod oficjalnym patronatem medialnym tygodnika „Angora” – państwa Mirosława i Anny Kulisiów.

Miałem przyjemność 14-krotnie uczestniczyć w wyjazdach operowych z Grand Tourem. Przekonałem się wtedy o ogromnej wartości tych podróży, o mądrości z jaką są organizowane oraz o panującej na nich wyjątkowej atmosferze. Taka podróż daje nie tylko niezapomniane wrażenia artystyczne, ale także może zakończyć się wieloletnimi, pięknymi przyjaźniami – czego osobiście doświadczam. Jeśli ktoś kocha sztukę, a przede wszystkim ludzi o artystycznych duszach i otwartych na siebie nawzajem sercach, polecam operowe wyjazdy z Agencją Turystyczną Grand Tour. Na oficjalnej stronie internetowej łódzkiego Biura Podróży możemy przeczytać: „NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO NA PODRÓŻ ŻYCIA”. To prawda!

Przeżyć tak wysokich lotów kulturalną przygodę powinien każdy sympatyk sztuki. Mnie się udało, za co dziękuję Marzennie Jezierzańskiej, Sławomirowi Pietrasowi oraz całej „grandtourowskiej rodzinie operowej”.

©Oskar Świtała

fot. marchespettacolo.it – amfiteatr Sferisterio w Maceracie

Oto dorobek Grand Touru, do którego wliczają się teatry, sale koncertowe i festiwale (niektóre odwiedzane kilkukrotnie) oraz tytuły spektakli (w tym te oglądane parokrotnie):

Odwiedzone teatry:

1. Teatro alla Scala – Mediolan
2. The Metropolitan Opera – Nowy Jork
3. Gran Teatre del Liceu – Barcelona
4. Teatro Real – Madryt
5. Wiener Staatsoper – Wiedeń
6. Opera Garnier – Paryż
7. Opera Bastille – Paryż
8. Teatr Maryjski – Sankt Petersburg
9. Cesarski Teatr w Ermitażu – Sankt Petersburg
10. Teatr Bolszoj – Moskwa
11. Covent Garden – Londyn
12. Narodni Divadlo – Praga
13. Stavovske Divadlo – Praga
14. Covent Garden – Londyn
15. Teatr Prince of Wales – Londyn
16. Teatr Lyceum – Londyn
17. Deutsche Oper Berlin – Berlin
18. Staatsoper Unter den Linden – Berlin
19. Teatro dell`Opera di Roma – Rzym
20. Narodowy Teatr Opery i Baletu – Odessie
21. Narodowy Teatr Opery i Baletu – Wilno
22. Teatro Colon – Buenos Aires
23. Teatro Lirico di Cagliari – Sardynia
24. Staats Hamburg – Hamburg
25. Theater Lubeck – Lubeka
26. Palau de les Arts Reina Sofia – Walencja
27. Magyar Állami Operaház – Budapeszcie
28. Teatro di San Carlo – Neapol
29. Teatro Massimo – Sycylia
30. Operahuset – Oslo
31. Dutch National Opera – Amsterdam
32. Teatro Carlo Felice – Genua
33. Royal Opera House Muscat – Oman
34. Dubai Opera – Dubaj
35. Litvian National Opera – Ryga
36. Maggio Musicale – Florencja
37. Teatro Regio di Torino – Turyn
38. Teatro Nacional de Sao Carlos – Lizbona
39. Bayerische Staatsoper – Monachium
40. Greek National Opera – Ateny
41. Opera de Monte Carlo – Monaco
42. Opera de Lausanne – Lozanna
43. Teatr Opery i Baletu – Lwów
44. Semperoper – Drezno
45. Teatro la Fenice – Wenecja
46. Staatsoper Hannover – Hannover
47. Zurich Opera House – Zurich
48. Auditorio de Tenerife – Santa Cruz, Teneryfa

Spektakle musicalowe:

1. „Mama Mia”
2. „Król Lew”

Spektakle operetkowe:

1. „Orfeusz i Eurydyka”
2. „Zemsta Nietoperza”
3. „Wielka Księżna de Gerolstein”

Spektakle baletowe:

1. „Don Kichot”
2. „Śpiąca królewna
3. „Giselle”
4. „Jezioro łabędzie”
5. „Dama kameliowa”
6. „Spartakus”
7. „Bajadera”
8. „Fontanna Bachczysaraju”
9. „Romeo i Julia”

Spektakle operowe:

1. „Aida”
2. „Carmen”
3. „Dama pikowa”
4. „Rycerskość wieśniacza”
5. „Pajace”
6. „Fidelio”
7. „Lucrezia Borgia”
8. „Wesele Figara”
9. „Andrea Chenier”
10. „Cyganeria”
11. „Poławiacze pereł”
12. „Faust”
13. „Opowieści Hoffmana”
14. „Mefistofeles”
15. „Cyrulik sewilski”
16. „Don Giovanni”
17. „Rigoletto”
18. „Tosca”
19. ”Borys Godunow”
20. „Bal maskowy”
21. „La donna del lago”
22. „Cosi fan tutte”
23. „Manon”
24. „Napój miłosny”
25. „Zaporożec za Dunajem”
26. „Nabucco”
27.  „Czarodziejski flet”
28. „Kniaź Igor”
29. „Porgy and Bess”
30. „Eugeniusz Oniegin”
31. „Śpiewacy norymberscy”
32. „Traviata”
33. „Włoszka w Algierze”
34. „Rusałka”
35. „Sprzedana narzeczona”
36. „Simon Boccanegra”
37. „Werther”
38. „Makbet”
39. „Don Pasquale”
40. „Falstaff”
41. „Roberto Devereux”
42. „Elektra”
43. „Madame Butterfly”
44. „Adriana Lecouvreuer”
45. „Don Carlos”
46. „Turandot”
47. „Carmina burana”
49. „Norma”
49. „Ariadna na Naxos”
50. „Armida”
51. „Holender tułacz”

Festiwale:

1. Arena di Verona (Włochy) – Festiwal operowy
2. Glyndebourne Festival (Anglia) – Festiwal operowy
3. Bregenz Festival (Austria) – Festiwal operowy
4. Salzburg Festival (Austria) – Festiwal operowy
5. Bayreuther Festspiele (Niemcy) – Festiwal Wagnera
6. Rossini Opera Festival (Włochy) – Festiwal Rossiniego w Pesaro
7. Torre del Lago (Włochy) – Festiwal Pucciniego
8. Festival Verdi (Włochy) – Festiwal Verdiego w Parmie
9. Terme di Caracalla (Włochy) – Festiwal operowo-baletowy w rzymskich Termach Karakali
10. The Opera Festival Masada (Izrael) – Festiwal operowy na pustyni judejskiej
11. Choregies d’Orange (Francja) – Festiwal operowy w amfiteatrze antycznym
12. Macerata Opera Festival (Włochy) – Festiwal operowy w amfiteatrze Sferisterio
13. Savonlinna Opera Festival (Finlandia) – Festiwal operowy w średniowiecznej twierdzy Olavinlinna

Koncerty:

1. Coroczny (od 2009 roku) Muzyczny Sylwester w Wiedniu – Koncert Filharmoników w Musikverein
2. Muzyczny Sylwester w Wiedniu – w Pałacu Kursalon
3. Koncert w Filharmonii Czeskiej

Wydarzenia specjalne:

1. Operowy Sylwester w Teatro alla Scala – połączony z kolacją sylwestrową z Piotrem Beczałą
2. Operowy Sylwester w Wiedniu
3. Operowy Sylwester w Berlinie
4. Operowy Sylwester w Atenach
5. Operetkowy Sylwester w Budapeszcie 
6. Operetkowy Sylwester w Lozannie
7. Operetkowy Sylwester w Genewie
8. Dni Artura Rubinsteina w Nowym Jorku – uroczystości związane z obchodami 125. rocznicy urodzin i 30. rocznicy śmierci Artura Rubinsteina
9. Muzyczny rejs wokół Europy Zachodniej – Koncert Eliny Garanci i Piotra Beczały
10. Muzyczny rejs po Dunaju – Koncert Edyty Gruberovej, Juana Diego Flóreza, Michaela Schade, Kwartetu Filharmonii Wiedeńskiej
11. Balet „IX Symfonia” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu Le Béjart Ballet Lausanne i Tokyo Ballet w chor. Maurice Bejarta w Tokio
12. Wyjazd dla młodych miłośników Muzyki, Teatru i Literatury na musical „Król lew” w Teatrze Lyceum w Londynie

Ad vocem: “100 operowych podróży łódzkiej agencji turystycznej Grand Tour

  1. Z ogromnym wzruszeniem przyjęłam te opinie wracając wspomnieniami do naszych podróży , które dały mi poczucie szczęścia i spokoju wśród osób również kochających muzykę. Obecność tak pięknego mężczyzny i artysty z możliwością dyskusji i nieśmiało mając nadzieję przyjaźni Oskarze daje mi cała beczkę szczęścia. Ogromnie cenię Twoje zaangażowanie i życzę najwyższych stanowisk zawodowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *